50 liderden yeni iş fikirleri

50 liderden yeni iş fikirleri

2017 yılında kur ve faizde yaşanan artışlar zorlayıcı olurken, iç piyasadaki büyüme ve başta AB ve Rusya olmak üzere önemli ihracat pazarlarımızda yaşanan toparlanma şirketlerin elini rahatlattı.

2018 yılına girerken, CEO’ların ajandalarında neleri öncelikli ve farklı olarak yapacaklarını araştırdık. Konuştuğumuz CEO’lar, ağırlıklı olarak verimlilik, teknoloji, inovasyon, insan kaynağı, pazarlama faaliyetleri üzerinde durdular. Yeni yatırım planlarını da anlattılar…

EROL BİLECİK /TÜSİAD BAŞKANI
“AB VE GÜMRÜK BİRLİĞİ SÜRECİ ÖNCELİKLİ OLACAK”
“Dünya ekonomisi durgunluktan artık çıkıyor. Amerika’da büyüme 2017 yılında yüzde 1,5’den yüzde 2,2’ye, Avrupa’da ise yüzde 1,8’den yüzde 2,4’e yükseldi. Çin ve Hindistan ekonomileri baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ediyor. Türkiye ekonomisi ise 2017 yılında hem canlanan küresel ekonomiden beslendi hem de içeride uygulanan politikaların etkisiyle iç talepteki artışla büyüdü. Ancak iç taleple büyümenin sınırları var. Bu sınırlar aşıldığında finansal istikrarın yani fiyat istikrarı ve borç dinamiklerinin zayıflayacağını biliyoruz, iç talebi körükleyen politikalardan bir an önce uzaklaşmak ve fiyat istikrarını yakalamak zorundayız. 2018 yılı seçim değil, kutuplaşma değil, kavga değil, reform yılı olmalı. Adil ve demokratik bir ortamda, yenilikçilik peşinde bir Türkiye hayal ediyoruz. TÜSİAD olarak bu hayalin gerçekleşmesine destek olacak çalışmalarımızı 2018 yılında da sürdüreceğiz. Ekonomi, yatırım ortamının iyileştirilmesi, hukuk devleti, AB ve Gümrük Birliği süreci, dijitalleşme, sanayide dijital dönüşüm, eğitim ve gençler öncelikli konu başlıklarımız arasında yer almaya devam edecek.”

FERİT ŞAHENK/ DOĞUŞ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“2018’DE İÇ İLETİŞİME ODAKLANACAĞIZ”
“Yeni yılda odaklanacağımız ana alan iç iletişim olacak, iç iletişimimizi yeni yılda daha çok artıracağız. Bizim görevimiz günlük işlerin bir parçası olmak değil, bunu yapacak nitelikli, kaliteli üst kadroları oluşturmak. Bu yapıya zaten sahibiz.

Sahip olduğumuz üst yönetimle, organizasyonla iç iletişimi de daha iyi yapabilirsek, zaten gündemde olan dijitalleşme, teknolojideki dönüşümün parçası olma, müşteri ilişkilerinde iyileşme, farklılık, ardı ardına kendi kendine gelir. Önemli olan iç iletişimin kalitesini artırmak, çalışanlarımızla daha yakın olmak. Bunu da 2018’de mutlaka yapacağız.”

MURAT ÜLKER/ YILDIZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“YAPAY ZEKA PROGRAMI DENİYORUZ”
“İşlerimizi takip eden bir yapay zeka programı deniyoruz. 2018’de bu programın çalışmasından ortaya çıkan, elde ettiğimiz sonuçlara odaklanacağız. Çalıştırabilirsek çok iyi olacak. Dijitalleşme kaçınılmaz, grubun tamamını dijitalleştirmeye çalışıyoruz.

Sadece satış, pazarlama, müşteri yönetimine ilişkin değil, üretim, kalite kontrol gibi içteki prosesleri dijitalleştirmek istiyoruz. Dolayısıyla diji-talleşmeye 2018’de daha fazla zaman ayıracağız.

Dijitalleşmeden sağlanan verimlilik ile de yürüttüğümüz projeleri finanse edeceğiz. Godiva için Türkiye’de tasarlanan ve üretilecek yeni bir ürünü deniyoruz. Bu ürünün global lansmanı 2018’de yapılacak. Pladis için bir miktar daha bekleyeceğiz ama yeni yılda iki şirketimizi Penta Teknoloji ve Şok’u halka açmak için çalışıyoruz.”

MURAT ÖZYEĞİN /FİBA HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
“DENGELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR STRATEJİ KURUYORUZ”
“Büyüme ile kârlılık arasında dengeli ve sürdürülebilir bir strateji belirliyoruz. Birçok sektörde olmanın getirdiği sorumluluk nedeniyle verimli zaman/toplantı yönetimi yapıyoruz. ‘En değerli kaynağımız insan kaynağıdır’ yaklaşımımızla birlikte, tüm şirketlerimizde yetenek yönetimine önem veriyoruz.

Bankacılık ve perakendecilikte dijitalleşmeyle birlikte ve start up’lar ile çok daha yakın çalışıyoruz. Değişen müşteri ihtiyaçları etrafında yeni ürün geliştirme ve satış stratejileri geliştiriyoruz. Özyeğin Üniversitesi’nin yapay zeka konusunda AR-GE çalışmalarının derinleştirilmesi konusunda desteğimiz sürüyor.”

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11İlgili Haberler
1 Yorum
  1. Abe Pl Şubat 14, at 07:08

    Azerbaycan dan gelen Zaur bey aslinda Turkiyenin petrol alimi için dışarıya bağımlılığını çok daha artıracağı gibi, cari açığı düşürerek sevaba da girmek gibi bir tutkusu yoktur.

    Reply
Yorum yap