Ortadoğu’da uzman

Ortadoğu’da uzman
Karim Raydan

Karim Raydan

Türkiye’nin ilk üç sigara şirketi arasında yer alan Japan Tobacco International’da (JTI) yakın zamanda önemli bir transfer gerçekleşti. JTI Türkiye Genel Müdürü Bilgehan Anlaş, grubun başkan yardımcısı olarak İsviçre/Cenevre’ye gitti. JTI Türkiye’nin grup içindeki prestijini yükselten bu transfer bir başka transferin de önünü açtı. Anlaş’tan boşalan genel müdürlük koltuğuna Karim Raydan oturdu. Karim Raydan’ın kariyerinde önemli deneyim basamaklarını tırmanarak genel müdürlük koltuğuna oturduğunu söylemeliyiz. Özellikle Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’ni yakından tanıyor.

İşletme yönetimi alanındaki mezuniyetinin ardından Lübnan Amerikan Üniversitesi’nde MBA yapan Raydan, iş yaşamına Dubai’deki Uluslararası Distillers and Vintres’te Körfez Bölgesi pazar müdürü olarak başladı. Uzun yıllar Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde hızlı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren farklı firmalarda yöneticilik yaptı. 2002 yılında JTI’a katılan Karim Raydan, bölgesel stratejilerin belirlenmesinde rol aldı. Bugüne dek, Orta ve Yakın Doğu, Afrika, Türkiye (MENEAT) ve WWDF bölgesinde pazarlama ve satıştan sorumlu bölgesel başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Raydan, mevcut sorumluluklarına ek olarak 2013 yılında, Al Nakhla Tütün Şirketi’nin JTI bünyesine katılmasıyla, şirketin nargile faaliyetlerinin yönetimini de üstlendi.

mcolak@ekonomist.com.tr / Twitter :@mk_colak

Samim Hatipoğlu

Samim Hatipoğlu

Avustralya’da üç yıl çalıştı
İnşaat, savunma sanayi, finans, turizmve enerji olmak üzere beş ana sektörde faaliyet gösterenNurolHolding’in 40’tan fazla iştiraki içinde NurolGYO’nun ayrı bir yeri var. Çünkü yarımasırlık grubun gayrimenkul projeleri 1997’den bu yana bu şirket tarafından yönetiliyor. Ankara Nurol Residence ve Karum İş Merkezi, İstanbul Nurol Plaza ve Zekeriyaköy Evleri, Bodrum Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi gibi projeleri faaliyete geçiren Nurol GYO’nun yürüttüğü projeler arasında Nurol Tower, Nurol Life ve Nurol Park bulunuyor. Şirketin bu değerli portföyünü takip edecek yeni genel müdürlük koltuğuna ise bir atama gerçekleşti. Gayrimenkul sektörünün tecrübeli ismi Samim Hatipoğlu, NurolGYO genel müdürü oldu. İstanbul Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesimezunu olan Samim Hatipoğlu, yüksek lisansını ABD’de Portland State Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği Fakültesi’nde tamamladı.

Dokuz yıl Alarko Holding bünyesinde farklı görevler üstlenen Samim Hatipoğlu, Alarko GYO’nun kuruluşu ve halka açılmasında yer aldı. EGSGYO, Süzer Grubu ve Yapı Merkezi’nde görev aldı. 2002 ile 2005 yılları arasında Avustralya’da farklı projelerde danışman olarak çalıştı. 2006 yılında FTG Development şirketinin kuruluşunda yer alarak ilk CEO’su olan Hatipoğlu, Kazakistan, Rusya, Hırvatistan, BAE gibi birçok ülkede 5milyar doların üzerinde değere sahip gayrimenkul projeleri geliştirilmesi konusunda çalıştı. Türkiye’de ilk ev otel konsepti olan Rixos Bomonty ve Rixos Elysium Suits projelerini hayata geçirdi. Alman Bilfinger Berger firması ile bina yönetimi, Fransız GL Event ile kongre merkezi işletmesi şirketleri kurdu. 2011 yılında kendi firması KRONOS’u faaliyete geçirdi ve proje satış hizmeti verdi.

Matthias Brückmann

Matthias Brückmann

EWE’deki atama Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor
Almanya’nın enerji devi EWE AG’de Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren bir atama gerçekleşti. EWE AG’nin İcra Kurulu Başkanlığı’na (CEO) Matthias Brückmann atandı. Önceki CEO Werner Brinker’in emekliye ayrılmasının ardından yönetimi devralan 53 yaşındaki Brückmann, EWE Turkey Holding’in yönetim kurulu başkanı olarak Türkiye operasyonlarını da doğrudan takip edecek. EWE AG’nin yüzde 100 iştiraki olan EWE Turkey Holding’in özellikle doğalgaz dağıtım alanında önemli yatırımları var.

Türkiye’ye giriş yaptığı 2007 yılından bu yana hızlı bir büyüme içerisinde. Bünyesindeki önemli şirketlerin yanı sıra Türkiye’nin en önemli doğalgaz dağıtım şirketlerinden Bursagaz ve Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarı. Türkiye pazarına çok güvenen şirketin gündeminde farklı yatırım projeleri bulunuyor. Matthias Brückmann, Türkiye pazarında büyümelerini pekiştirmek üzere Türk yöneticiler ile yakın işbirliği içerisinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini belirterek, şunları söylüyor: “Türkiye’de enerji piyasalarındaki hızlı gelişimimize ilave olarak, geçtiğimiz günlerde Millenicom şirketini satın almak üzere telekomünikasyon sektörüne de girmiş olduk. Bu da Türkiye’deki varlığımızı güçlendirmekte kararlı olduğumuzu yeniden kanıtlıyor.”

Arcan Bayraktaroğlu

Arcan Bayraktaroğlu

Divan’a 17 yıl sonra GM olarak döndü
Koç Holding’in turizm alanındaki en köklü markalarından Divan, faaliyet alanını yeni yatırımlarla sürekli genişletiyor. Grubun ilk tesisi ve amiral gemisi Divan İstanbul’un genel müdürlük koltuğuna, konaklama sahasının deneyimli bir ismi oturdu. Divan İstanbul’un yeni genel müdürü Arcan Bayraktaroğlu oldu. Yeni genel müdürün 17 yıl sonra bu kez genel müdür olarak Divan Grubu’na geldiğini belirtmeliyim. Arcan Bayraktaroğlu, mesleğe 1998 yılında Divan İstanbul’da satış departmanında başladı. Divan İstanbul’daki kariyer başlangıcı sonrasında The Marmara gibi yerli zincirlerin yanı sıra Crowne Plaza & Holiday Inn, Swissotel, Kempinski gibi uluslararası zincirlerde üst düzey yönetici pozisyonlarında çeşitli görevlerde bulundu. Son yedi yıldır Marriot’un Türkiye markaları olan İstanbul Marriott Hotel Şişli’de üst düzey görevlerde bulunan Bayraktaroğlu, lisans eğitimini İsviçre/Montreux’de otel işletmeciliği üzerine yaptı.

Arzum Üstün

Arzum Üstün

Yeni oluşumun başına geçti
İlaç devi Novartis Türkiye’de yakın zamanda önemli bir yapılanma gerçekleşti. Kurumsal iletişim, sosyal medya ve hasta ilişkileri departmanları yeniden yapılandırarak ülke iletişim ve hasta ilişkileri direktörlüğü altında birleştirildi. Oluşturulan bu yeni göreve de Arzum Üstün getirildi. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Arzum Üstün, kariyerine 1993’te Vakko Halkla İlişkiler Departmanı’nda başladı. Uzun yıllar önemli iletişim şirketlerinde görev aldı. En son Roche’da iletişim direktörü olarak mesai yürütüyordu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap