Sağlık harcamaları artmayı sürdürecek

Sağlık harcamaları artmayı sürdürecek

2018 sonunda 163,4 milyar TL olması beklenen sağlık harcamalarının 2019’da 188,5 milyar TL’yi bulacağı öngörülüyor. Sağlık sektörünün dinamikleri ve yatırımcı ilgisinin sürmesi nedeniyle, makroekonomik gelişmelerden daha az etkileneceği düşünülüyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

2018’de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle sağlık sektörü yatırımlar açısından nispeten sakin bir yıl geçirdi. Bu dönemde şehir hastaneleri projeleriyle ilgili gelişmeler sürerken, bu hastanelerden bazıları faaliyete başladı.

Bir süredir sektör oyuncuları tarafından beklenen güncellenmiş Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) tarifesi açıklandı ve sağlık hizmet fiyatlarında revizyonlar yapıldı. Özel sektör daha fazla verimlilik üzerine odaklandı.

2017’de 140,6 milyar TL olan sağlık harcamasının 2018 sonunda yüzde 16’lık artışla 163,4 milyar TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. 2019’da ise 188,5 milyar TL’yi bulacağı öngörülüyor.

Türkiye Sağlık Platformu (TÜSAP) raporları, sağlık sektörünün son dönemde yaşanan kur dalgalanmaları, siyasi ve ekonomik gelişmelerden en az etkilenen sektörlerden biri olarak büyümesini sürdüreceğini ve büyümenin özellikle kamu sektörü ağırlıklı olacağını ortaya koyuyor.

İKİNCİ FAZ SÜRÜYOR
Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ilk fazının (2003-2016) tamamlanmasının ardından ikinci faza (2017-2023) geçilmesi, sektöre yön veren önemli bir gelişme. Programın ilk fazında sağlık erişimi ve temel sağlık hizmetlerine odaklanılmışken, ikinci fazda verimlilik ve hizmet kalitesi gibi konulara yoğunlaşılıyor.

Programın uygulamaya konulması, nitelikli ve katma değerli yatırımların devlet tarafından teşviklerle desteklenmesi bekleniyor. Üretimde yerelleşme, iş modellerinin gelişmesi, uluslararası pazarlarda hizmet sunumu, biotek ürünler ve teknolojinin sağlık sistemine entegre edilmesi, sağlık turizmi gibi temel konu ve faktörlere ilişkin düzenlemeler olabileceği düşünülüyor.

Bugün itibariyle devlet, özel ve üniversite olmak üzere toplam bin 587 hastane bulunuyor. 2019 yılında da hastane sayılarının benzer seviyelerde olması bekleniyor.

13 ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR
Halen inşaat aşamasında olan ve 2019-2020’da açılması beklenen 13 adet şehir hastanesi sayesinde, önümüzdeki dönemde hastane sayılarında ve kapasitelerinde bir miktar artış yaşanacak. 362 bin 510 kişiye istihdam sağlayan sektörde, şehir hastanelerinin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte sağlık personeline olan talebin de kısmen artması bekleniyor.

Türkiye’nin sağlık turizminden elde ettiği gelir yaklaşık 4-5 milyar dolar. Şehir hastanelerini daha aktif bir şekilde kullanarak, sağlık turizmi gelirlerini 10-12 milyar dolar seviyelerine çıkarılmasının mümkün olduğu ifade ediliyor.

AHMET SAĞLI EY SAĞLIK VE YAŞAM BİRİMLERİ SEKTÖR LİDERİ
“SUT FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR”
“2019 yılı için bakanlık tarafından açıklanan bütçeyi incelediğimiz zaman, koruyucu ve temel sağlık hizmetleri için ayrılan bütçenin artmış olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, önümüzdeki dönemde, obeziteyle ve tütünle mücadele gibi konularda çalışmaların yoğunlaşabileceğini değerlendiriyoruz.

Öte yandan, değişen makroekonomik ortam nedeniyle işlem bazında fiyat yükseltilmesi veya ödeme mekanizmasında bütünsel bir reform yoluyla Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında artış bekleniyor.”

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap