AvivaSA fon büyüklüğünü artırdı

AvivaSA fon büyüklüğünü artırdı

AvivaSA, mevcut BES’te, 17,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü, 810 bin katılımcı sayısı ve yüzde 19 pazar payına ulaştı. Böylece 2019 ilk çeyrek sonuçlarına göre, mevcut BES ve Otomatik Katılım’daki sektör liderliğini sürdürdü.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Sabancı Holding ve Aviva iştiraki olan AvivaSA ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğünü yüzde 11 artırdı.

Otomatik Katılım’da ise 504 milyon TL fon büyüklüğü ve 622 bin çalışan sayısıyla, 2018 yılı ortasında yakaladığı, kamu hariç özel sektör kapsamında sektör liderliğini devam ettirdi.

KATILIMCI YÜZDE 53 ARTTI
Şirket geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğünü yüzde 121, katılımcı sayısını ise yüzde 53 artırdı. Hayat branşında ise, “serbest hayat” branşında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir büyüme yakaladı.

Şirket ilk çeyrekte ayrıca, “müşteri odaklı dijitalleşme” stratejisi çerçevesinde, mobil uygulama AvivaSA Mobil ve uygulamanın FonPro fonksiyonuyla dikkat çekti.

Mevcut BES fon büyüklüğünde liderliklerini sürdürdüklerini belirten AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, konuyla ilgili şunları söyledi: “AvivaSA olarak, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 31 Mart 2019 tarihli verilerine verilere göre, mevcut BES’te 17,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü, 810 bin katılımcı sayısı ve yüzde 19 pazar payına sahibiz. Fon büyüklüğü sektör liderliğimizi, kesintisiz bir şekilde dört yıl boyunca sürdürdük. Ayrıca geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğümüzü yüzde 11 artırma başarısı gösterdik.

Sektörümüz ise yine aynı verilere göre, fon büyüklüğünde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük bir artışla 91,3 milyar TL’ye ve katılımcı sayısında ise 6,8 milyon kişiye ulaştı.”

Otomatik Katılım verilerini de değerlendiren Kuruca, 2018 yılı ortasında yakaladıkları, kamu hariç özel sektör kapsamında liderliğini devam ettirdiklerini vurgulayarak; “EGM’nin yine aynı tarihli verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 121 artışla, 504 milyon TL fon büyüklüğü ve yüzde 53 artışla, 622 bin çalışan sayısına ulaştık.

Sektörümüz ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 124 artışla 5,4 milyar TL fon büyüklüğüne ve yüzde 37 artışla 5,2 milyon kişiye ulaştı” dedi.

2019 HEDEFLERİ
Hayat branşında ise özellikle hayat sigortalarının geleceği kabul edilen “serbest hayat” branşında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir büyüme yakaladıklarını ifade eden Fırat Kuruca, şirket olarak tüm hayat ve ferdi kaza sigortası prim üretimlerinin üçte ikisini kredi bağlantısız hayat sigortalarının oluşturduğunun ve bu oranın sektör ortalamasının çok üzerinde olduğunun altını çizdi.

Kuruca ayrıca, bu yılın ilk çeyreğinde, hayat ve ferdi kaza pirim üretimlerinin 177,4 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Kuruca, 2019 hedeflerinin, mevcut BES’de 2015 yılında yakaladıkları fon büyüklüğü ve Otomatik Katılım’da ise, 2018 yılı ortasında yakaladıkları, kamu hariç özel sektör kapsamındaki sektör liderliklerini güçlendirerek devam ettirmek olduğunu, hayat pazarında ise pazar payını büyütmeyi hedeflediklerini ifade etti.

‘ 190 BİN İNDİRMEYE ULAŞTIK’
Geliştirdikleri AvivaSA Mobil’in sektörde fark yaratan birçok fonksiyon ve yeniliği bir arada barındırdığını vurgulayan Kuruca, “Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, sektörümüzün en gelişmiş mobil uygulaması AvivaSA Mobil’i geçen senenin sonunda hayata geçirdik.

Müşterilerimiz AvivaSA Mobil ile Birikim, Poliçe ve Teminat detaylarını yönetebiliyor” diyor. Kuruca, bireysel emeklilik müşterileri, yatırımlarını yönetmek, birikimlerinin getirisini artırmak veya hangi fonu alıp satacaklarına karar vermek gibi konularda genelde zorlandığına dikkat çekiyor.

Müşterilerinin bu ihtiyacından yola çıkarak FonPro’yu, başka bir ifadeyle Otomatik Fon Danışmanlığı fonksiyonunu geliştirdiklerini söyleyen Fırat Kuruca, “Müşterilerimiz, FonPro ile fon dağılımlarını görüntüleyebiliyor ve istedikleri şekilde fon değişikliği yaparak BES birikimlerine kolayca yön verebiliyor.

AvivaSA Mobil’in yeni versiyonunun çalışmalarını da bitirmek üzereyiz. Bugüne kadar 94 bin aktif kullanıcı ve 190 bin indirme sayısına ulaştı” dedi.

“1.290 SEVİYESİ KALICI OLARAK GEÇİLMELİ”
ÖZGÜR SUNGU
İŞ PORTFÖY ÇOKLU VARLIK PORTFÖY YÖNETİMİ BÖLÜMÜ MÜDÜRÜ

“Geçen hafta içinde Amerikan Merkez Bankası (FED) para politikası kurulu kararı ve sonrasında Başkan Powell’ın basın toplantısında yaptığı konuşmalar, mart ayından beri yükseliş trendinde hareket eden doları destekledi.

Amerika tarafında düşük enflasyona rağmen güçlü gelmeye devam eden ekonomik veriler, artan faiz indirim beklentilerinin gerilemesine neden oldu. Amerika dışında Avrupa ve Çin tarafında ekonomiyi destekleyici para politikalarının devam edeceği beklentisi dolarda güçlenme eğilimine katkıda bulunmayı sürdürüyor.

Tahvil piyasalarında görülen hareketlerle faiz farklarının dolar lehine olan genişlemesi, bu süreci destekleyen diğer bir etken olarak ön plana çıkıyor. Ons altın şubat ayında gördüğü 1.347 dolar seviyesinden yüzde 6 gerileyerek 1.272 seviyesi gerileyerek önemli bir direnç seviyesi olan 1.300 doları seviyesinin altında kalmaya devam ediyor.

Son bir aydır 1.290-1.265 bandı içinde kalarak yatay bir hareket sergileyen ons altında, teknik olarak 1.265 seviyesinde bir dip oluşumunun teyit edilmesi için 1.290 seviyesinin kalıcı olarak geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap