2017’ye umutlu giriyor

2017’ye umutlu giriyor

Faktoring sektörü, 2015 yılının ardından 2016 yılını da durağan geçiriyor. Yıl sonunda sektörün işlem hacminin gecen yılki seviyelerinde olması bekleniyor.

Ancak sektör 2017 yılına umutlu giriyor.

2017 yılında yeni yasal düzenlemeler, teknolojik altyapı çalışmalarının katkısı, tedarikçi finansmanında iyileşmeler ve ihracat faktoringi alanındaki çalışmalarla yüzde 10-15 arasında büyüme bekleniyor.

TALİP YILMAZ
[email protected]

Yüksek kur artışlarının yaşandığı 2015 yılında faktoring sektörünün işlem hacmindeki büyüme oranı yüzde 3,1’de kalmıştı. Sektörün 2016 yılını da sınırlı büyüme oranlarıyla kapatması bekleniyor. Dolayısıyla son iki yılda sektör, hedeflenen büyüme temposunu yakalayamadı ve reel olarak küçüldü.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Ancak 2017 yılına yönelik beklentiler daha olumlu. Özellikle yeni yasayla birlikte iyimserlik artmış durumda. 6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özellikle ‘yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması’ ve ‘fınans kurumlan arasında farklı uygulamaların ortadan kaldırılmasına ilişkin yeni düzenleme’ başlıkları sektör tarafından olumlu karşılandı.

Yeni yasa kapsamında, damga vergisi, harçlar gibi aracılık maliyetleri azaltıldı. Yine fınans kurumlan arasındaki farklı uygulamalar son buldu ve sektördeki rekabet eşitsizliği giderildi.

2017 DAHA İYİMSER
Filialisai Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Çağatay Baydar, üç yılı aşkın bir süredir, temsil ettikleri leasing, faktoring ve finansman şirketlerinin diğer finans kurumlan ile eşit rekabet koşullarında reel ekonomiye katkı sunabilmeleri için gayret gösterdiklerini söylüyor.

Baydar, “Bu bağlamda faktoringi öncelikli paydaşlarımıza daha doğru anlatabilmek ve faydalarını daha iyi aktarabilmek adına sektör grubumuz bir iletişim stratejisi üzerinde çalışıyor” diyor.

Hem yeni yasa hem de 2016 yılında yaşanan birçok olumsuzluğun geride kalmasıyla birlikte 2017 yılında faktoring sektöründe yüzde 10-15 arasında büyüme bekleniyor. Özellikle tedarikçi finansmanı, sektör temsilcilerinin üzerinde en çok durduğu alan.

Tedarikçi finansmanının dijital platformataşınması bu anlamda önemli bir çalışma. Yine ihracat faktoringi tarafında da bu yıl yüzde 15’in üzerinde daralma var. 2017 yılında bu tarafta da hareketlenmenin artacağı sektör temsilcilerince ifade ediliyor.

DOKUZ AYLIK PERFORMANS
2017 beklentilerine geçmeden önce gerçekleşmelere bakalım. Finansal Kurumlar Birliği (FKB), 2016’nın dokuz aylık dönemi için faktoring sektörüne yönelik rakamları açıkladı. Buna göre sektörün 2016 yılının üçüncü çeyreğinde işlem hacmi 86 milyar TL, alacakları ise 26,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap